Su Deposu İzolasyonu Uygulaması

Su depolarında izolasyon yapılmasının önemi;

Su deposu korozyona başlamadan önce ve su deposunun suyu sağlıklı bir şekilde barındırması açısından su deposu atıl hale gelmeden bu işlemlerin yapılması gerekmektedir.

Su basınçlarının çoğu semtte yüksek olmasından dolayı bodrum katlarda unutulan su depo temiziliği, dezenfektesinin ve Hidrofor bakımının düzenli yapılmaması neticesinde, su deposunda duran su bakteri üretmiş hidroforun genleşme tankının havası bitmiş motor Rulmanları kitlemiş veya başka sorunlara sebebiyet verebilmektedir.

Su deposu İzolasyonu denince öncelikle su depolarına sınıflandırmak gerekmektedir. Bu sınıflandırma neticesinde su depolarında izolasyonlar farklılık göstermektedir. Buna göre paslanmaz Galvaniz ve saç depolarda yüzeyler ve kısmen belirli  bölgeler pas yapmaktadır. Zamanla bu paslar metali yiyerek paslanmazı bile delmektedir.  özellikle su depolarının şamandıra su dolum seviyesinden sonraki, Suda olmayan tavana yakın olan kısım ve özellikle depo dolum kapaklarının etrafı pas ve pas kusmalarına maruz kaldığı gözlemlenmiştir. Suyun olmadığı yerde oksijenle tepkimeye giren bu kısımlar pas yaparak su damlacıkları ile bu pasta su deposunun içine süzülmekte Ve suyun içine damlamaktadır Buda suyun kimyasını bozarak suda pas kokusu olmak üzere bakteri üretmektedir. Bu tarz depolarda bunun önüne geçebilmek için modüler depolar kurulurken Tavan ve tabana yakın olan depo panelleri su dolum noktası muhakkak su yalıtımı yapılı bir şekilde monte edilmelidir ayrıca modüler paslanmaz ve saç depolarda yapılması gereken Samandıra‘nın su akan yerine uygun bir hortum ile bu hortumun ucuna pas tutmayan bir ağırlık bağlanarak zemine kadar uzatılması gerekmektedir bu suyun depo ağzında dağınık akmasının önüne geçerek deponun iç ve dış tabanında pasın önüne geçile bilmektedir.

Su Depolarınızdan sızan sular kolonlar da ve temelde korozyona sebep olur. Olası bir depremde korozyona uğramış kolonlardan dolayı binanız zarar görebilir. Deponuzun paslanmaması için, mantar ve küflerden kurtulmak için, olası depremde zarar görmemeniz ve her şeyden önce gelen sağlığımız canımız için. Lütfen Deponuzun İzolasyonunu Yaptırınız.

PVC Su Yalıtım Membranları, tüketiciler tarafından tercih edilmesini aşağıdaki özelliklerine borçludur:

  • Yüksek kalite güvencesi,
  • Uzun hizmet ömrü,
  • Zor alev alma özelliği,
  • Yüksek mekanik dayanım,
  • Buhar geçirgenlik,
  • Sıcak hava ile kusursuz ek yeri kaynağı imkanı,
  • İklimsel şartlara karşı yüksek dayanım,
  • Bitki köklerine dayanım,
  • Kolay kullanım ve uygulama olanağı,
  • Estetik olması

İçme ve kullanma suyundaki tüm kimyasallara dayanıklıdır,

Su kalitesini (koku, renk vb.) kesinlikle değiştirmez, fizyolojik olarak zararsızdır,

Sterildir; antimikrobakteriyel olması nedeniyle yüzeyinde mikro organizma barındırmaz,

Üzerinde yosun üretmez, çözünmez ve çürümez.

Multiplan TW İçme Suyu Deposu Yalıtım Membranı’ nın İstanbul Valiliği Tarım İl Müdürlüğü tarafından gerekli kontrolleri yapılmış ve gıda mevzuatı açısından uygunluğu onaylanmıştır.

Su depoları eskimiş veya su kaçırıyor diyerek eski depoyu iptal ederek yenisini imal ettirmenize gerek yoktur. Mevcut depoya, yeni depo yapımının %70 az maliyetine su kaçaklarını %100 kesen pvc memban yalıtımı yapılarak sorunları ortadan aldırmak ve depoyu en hijyenik haline getirmek mümkündür. 10 yıl garanti veren başka bir su deposu yalıtım çözümü yoktur. Yeni inşaatların su deposu yalıtım problemi de, fayans veya sürme esaslı malzemeler ile kaplanmak yerine, aynı pvc membran yöntemi ile çok daha ekonomik fiyatta %100 sonuç alınacak şekilde çözülmektedir. Kullanılan membran; içme suyu ve kullanma suyu depolarının izolasyonunda son kat olarak kullanılan, içme suyu ile temasa uygunluk sertifikasına sahip, UV dayanımsız PVC su yalıtım membranıdır. En önemli tarafı da; membran depo yüzüyüne yapışmadığı için beton ve membran ayrı çalışmaktadır. Deprem, bina oturması ve zamana bağlı depo çatlaklarından membran etkilenmemektedir. Kısaca bu yöntemle depo içerisine yeni bir depo yapılmaktadır.

Su Deposu İzolasyonu

Hali hazırda ki bu tarz Kullanımınızdaki depolarınız için Su depolarınız pastan delinmeden önce yapmanız gerekenler modüler paslanmaz depolarda iç tavan ve su dolum noktası seviyesine kadar kullanım suyuna uygun epoksi boya likit Membran sürme veya makine ile püskürtme, polyurea püskürtme İzalasyonu gibi yöntemler uygulanmaktadır.

Bu izolasyon yöntemleri Galvaniz saç depolarda su deposu içi tavan dahil İzalasyonu muhakkak yapılmalıdır bu tarz depolarda iç Gergiler dahil Poésy Mebran uygulaması da yapılmaktadır hatta su depolarında İç Gergiler diklemeler hariç sökülerek su deposu dışına profil aksam kafes giydirlerek iç yüzeylere PVC Mebran giydirmesi yapılabilmektedir Buda su deposunun sökülmüş olan şeritlerinin kir tutmasının önüne ve su deposunun daha kolay temizlenmesine olanak sağlar  . Betonarme su depolarında izolasyon özellikte PVC Mebran ile yapılmalıdır. Betonarme depolarda maalesef binayı taşıyıcı kolonların veya perde betonlarının su içinde olduğu depolar mevcuttur PVC Mebran İzalasyonu ile betonla suyun ilişiği kesilmekte olup zaman içinde betonda yer yer su kaçağı yerleri çatlak ve delikler ulusa da esnek bağımsız PVC Mebran ile depo kaçaklarının önüne geçebilmektedir. Metal depolarda İzelasyonsuz zaman içinde oluşan delik ve kaçakların tespiti yapılarak özel kullanım suyuna uygun malzemeler ve yöntemler ile bir gün içerisinde depo sızdırmazlığı sağlanır bilmektedir su deposu ikinci gün itibari ile kullanıma hazır hale gelmektedir çürümeye paslanmaya ve delinmeye başlanmış iş bir deponun muhakkak kurtar alabilmesi için İzelasyon şarttır yapılan su depolarının İzelasyonla en az on yıl işçilik garantisi vermekteyiz